Медсестринські протоколи втратили чинність

5723
Автор
адвокат, партнер Юридичної фірми «STATUS», член Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики України НААУ

Запитання

МОЗ наказом № 2415 скасувало медсестринські протоколи, натомість жодних документів на заміну не видало. Якими документами мають керуватись у своїй роботі медичні сестри, допоки МОЗ не затвердило оновлених протоколів?

Відповідь

Ще 3 листопада 2021 року МОЗ видало Наказ № 2415, яким скасувало 22 протоколи медичної сестри (фельдшера, акушерки) з догляду за пацієнтом і виконання основних медичних процедур та маніпуляцій (далі — протоколи з догляду за пацієнтом), затверджені наказом МОЗ від 01.06.2013 № 460 (далі — Наказ № 460). Саме на основі цих документів ЗОЗ розроблювали та впроваджували у своїх установах відповідні локальні протоколи медичних сестер.

Як оформити та подати документи до Держлікслужби

Єдиною підставою скасувати медсестринські протоколи МОЗ визначило:

«…приведення нормативно-правових актів Міністерства охорони здоровʼя України у відповідність до законодавства України…»

Справді, чинне законодавство вказує на те, що один із принципів охорони здоровʼя — орієнтація на сучасні стандарти здоров’я, медичної та реабілітаційної допомоги, поєднання вітчизняних традицій і досягнень зі світовим досвідом у цій сфері. Проте МОЗ не дотримало задекларованого принципу: воно скасувало медсестринські протоколи, а оновлених документів на їх заміну не затвердило.

Якими документами медсестри мають керуватися під час роботи, пояснюємо далі.

Робота без протоколу — кримінальна відповідальність

Чинне законодавство регламентує: ліцензіат зобов’язаний надавати медичну допомогу та медичні послуги відповідно до клінічних протоколів і стандартів медичної допомоги (медичних стандартів). Таку норму встановлює підпункт 13 пункту 13 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 285 (далі — Ліцензійні умови).

Хоча нині МОЗ не видало нових протоколів на заміну скасованим, медичні сестри, фельдшери, акушерки все одно не мають права керуватись у своїй роботі нормативними документами, які втратили чинність. Не використовувати жодного документа — теж хибне рішення. Нерегламентованість процесів призведе до хаосу, погіршить якість надання медичної допомоги пацієнтам, а в разі судового спору — позбавить можливості довести підстави та правомірність своїх дій. Адже до кримінальної відповідальності притягують не лише лікарів, а й медичних сестер згідно зі статтею 140 Кримінального кодексу України (КК) про неналежне виконання своїх професійних обовʼязків медичним або фармацевтичним працівником.

Медсестринські протоколи втратили чинність

✅✅✅ Клінічні протоколи втратять чинність з 1 вересня 2022 року. Як надавати медичну допомогу?

Розробка клінічних маршрутів пацієнтів

ЗОЗ мусить мати затверджені в установленому законодавством порядку клінічні маршрути пацієнта, які розробив відповідно до клінічних протоколів і стандартів медичної допомоги (медичних стандартів), затверджених МОЗ (абз. 7 пп. 1 п. 12 Ліцензійних умов).

Клінічний маршрут пацієнта містить алгоритм його руху підрозділами ЗОЗ, пунктами контактів з лікарями та іншим медичним персоналом під час надання медичної допомоги, а також за потреби взаємодії між ЗОЗ у разі надання медичної допомоги, щоб виконати вимоги стандарту, уніфікованого клінічного протоколу медичної допомоги та нового клінічного протоколу медичної допомоги.

NB! Якщо ЗОЗ розробив і затвердив локальні протоколи медичної сестри на основі протоколів з догляду за пацієнтом, затверджених Наказом № 460, керуватися ними не рекомендуємо, оскільки локальні протоколи МОЗ скасувало.

Допоки МОЗ не затвердить нові медсестринські протоколи, радимо розробити, затвердити та керуватися у ЗОЗ клінічними маршрутами пацієнтів. Їх можна доповнити алгоритмами з протоколів з догляду за пацієнтом, затверджених Наказом № 460, але не додавайте посилання на цей наказ.

Обовʼязково ознайомте з клінічними маршрутами пацієнтів усіх причетних працівників під підпис.

Додатково до клінічних маршрутів пацієнтів ЗОЗ може розробити та затвердити для медичних сестер, фельдшерів, акушерок СОПи з догляду за пацієнтами, виконання основних медичних процедур і маніпуляцій.

Отже, хоч медсестринські протоколи втратили чинність, ЗОЗ має самостійно врегулювати це питання на локальному рівні, допоки МОЗ не затвердить нові документи на заміну. Для цього розробіть або доповніть уже наявні в медичній установі клінічні маршрути пацієнта алгоритмами з протоколів, затверджених Наказом № 460, без посилань на нього.

Як створити наглядову раду ЗОЗ: алгоритм дій від розробників постанови

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Ліцензування медичної практики: оновлена форма Відомостей про стан матеріально-технічної бази

Із 02.06.2024 заповнюйте і подавайте оновлену форму Відомостей про стан матеріально-технічної бази, наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня
2296

Форма № 086/о: медична довідка для вступу до закладів освіти

Довідку за формою № 086/о видає лікар первинної медичної допомоги після завершення повного обстеження і винесення лікарського висновку про стан здоров’я. Це медичний документ для подання до закладів освіти всіх рівнів
222781

Меланома: протокол лікування

Другий понеділок травня — Усесвітній день меланоми. У лікуванні пацієнтів із злоякісною меланомою шкіри керуйтесь уніфікованим клнічним протоколом, який МОЗ затвердив наказом від 09.16.2023 № 1064
133